263790020

OPŁATY I PŁATNOŚCI

Wynagrodzenie notariusza jest ustalane na podstawie umowy z klientem. Jego wysokość uzależniona jest od rodzaju, stopnia skomplikowania danej czynności notarialnej oraz czasu poświęconego na jej przygotowanie. Maksymalna wysokość taksy notarialnej regulowana jest przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2291 ze zm.)

Oprócz wynagrodzenia powiększonego o podatek od towarów i usług (23%) notariusz pobiera następujące opłaty:

Podatek od czynności cywilnoprawnych - na podstawie ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. Dz. U. z 2020 r., poz. 815 ze zm.). Notariusz jest płatnikiem tego podatku, w związku z tym jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia go na rzecz Urzędu Skarbowego. Wysokość tego podatku, a także okoliczność czy wystąpi obowiązek podatkowy przy dokonywaniu przez Państwa danej czynności prawnej zależą od charakteru czynności.

Podatek od spadków i darowizn – na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1813 ze zm.). Notariusz jest płatnikiem tego podatku, w związku z tym jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia go na rzecz Urzędu Skarbowego. Obowiązek ten dotyczy następujących czynności dokonanych w formie aktu notarialnego: darowizny, umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie, umowy nieodpłatnego ustanowienia służebności oraz umowy nieodpłatnego ustanowienia użytkowania. Wysokość tego podatku, a także okoliczność czy wystąpi on przy dokonywaniu przez Państwa danej czynności prawnej zależą od charakteru tej czynności.

Opłaty sądowe – na podstawie ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 755 ze zm.). Opłaty pobierane za pośrednictwem notariusza przez sądy wieczysto księgowe za dokonywanie wpisów w księgach wieczystych. Wysokość opłat sądowych zależy od rodzaju wpisu i ilości ksiąg wieczystych.

Opłaty za wypisy aktu notarialnego – są to kopie podpisanego przez Państwa oryginału aktu notarialnego, sporządzane w liczbie, która jest zależna od dokonywanej czynności. Koszt wypisu jest uzależniony od ilości stron, a jego maksymalna wysokość również uregulowana jest przepisami wyżej opisanego rozporządzenia:
• wynosi 6 zł + VAT za 1 stronę.

Opłaty należy uiszczać gotówką w kancelarii bądź przelewem na rachunek bankowy kancelarii przed aktem notarialnym. Szczegółowe informacje w zakresie opłat udzielane są klientom kilka dni przed umówionym terminem spotkania, bądź są zamieszczane w przesłanym klientowi projekcie aktu notarialnego.

Rachunek bankowy kancelarii do dokonywania płatności: BNP Paribas S.A. - 50 1600 1169 1836 0858 8000 0001

TOP